Hajós Alfréd 1896 olimpiai bajnoka
,

Olimpiai hangolódás és örök tisztelgés a fantasztikus Hajós Alfréd előtt!!!

Hajós Alfréd magyar úszó volt az első újkori olimpiai úszó bajnok és Magyarország első olimpiai bajnoka (1896-ban!). Emellett a Műszaki Egyetemen végzett építészmérnök, menedzser és karrierépítész, valamint labdarúgó és játékvezető is volt egy olyan korban és olyan háttérrel, amit sokunk elképzelni sem tud.

Hajós Alfréd 1896 olimpiai bajnoka
Hajós Alfréd 1896 olimpiai bajnoka

BIO: Budapesti szegény zsidó családból származott, édesapja Guttmann Jakab, édesanyja Löwy Rozália. Sportolóként úszott, atletizált (1896–1898), közben tornászott és a labdarúgást is kiemelkedő szinten végezte. Fizikai felkészültségének elismeréseként játékosként balösszekötőként alkalmazták képességeit. Az olimpiára külön el kellett kéredzkednie a Műegyetem szigorú dékánjától, Ilosvay Lajos professzortól (elsőéves építészhallgató volt és az utolsó pillanatig titkolta, hogy sportol). A kora reggeli edzései után, minden reggel 8 órakor már bent ült a többiekkel a professzor előadásán… Ekkor kénytelen volt bevallani, hogy ő képviseli Magyarországot az olimpián: 4 hét szabadságot kért a dékántól. A professzor felháborodásában majdnem eltanácsolta az egyetemről: „Csak léha emberek sportolnak, amikor tanulniok kellene. Az ivás, a kártya, a tánc meg a sport sohasem vezet jóra!” – dörögte. A versenyszerű sportolás úri hóbortnak számított, amit egy szegény félárva fiú nem engedhetett volna meg magának.

 

„A hullámzó vízben sokat segített Hajós matrózoktól tanult technikája, amelyben a mai gyorsúszás kéztempóját párosította a pillangóúszáséhoz hasonló lábtempóval. A rajtpisztoly eldördülésétől kezdve végig vezetett és 1:22,2 perces idővel megszerezte Magyarország első olimpiai bajnoki címét. A győztes tiszteletére maga a görög trónörökös vonta fel a hajó árbocára a magyar zászlót, amelyet még Budapesten egy ház faláról emeltek el a sikerükben bizakodó olimpikonok. A katonazenekar elkezdte játszani a bajnok országának himnuszát: az osztrák császári himnuszt. A jelen lévő magyarok ezt azonnal leállíttatták, és a hat sportoló a süvítő szélben társa tiszteletére elénekelte a magyar himnuszt.”

„Amikor meglátta a célt, biztos volt benne, hogy a többiek már rég beértek. Csak a part mellett hallotta meg, mit kiabál a sokezres tömeg: „Zito i Hungaria! Éljen Magyarország!” Több mint 60 méterrel előzte meg a második helyezettet, 18:22,2 perces idővel szerezte meg második bajnoki címét. Még a vízben volt, amikor elkezdték felvonni a magyar zászlót, ám annyira átfagyott, hogy nem tudott az őt ünneplők közé menni, a matrózoknak kellett kihúzniuk a vízből. Az ünneplés közben a trónörökös felkiáltott: „Ez a magyar fiú egy valóságos delfin!” Másnap a görög újságok címlapján már a „Magyar Delfinként” szerepelt. A bajnoki címet jelentő ezüstérmét – aranymedál ekkor még nem volt – a görög királytól vehette át. A ceremónián az uralkodó németül érdeklődött a magyar fiútól: „Hol tanul meg ilyen jól úszni?” Hajós, bár előzőleg készült a protokolláris beszélgetésre, zavarba jött. „A vízben, felség” – válaszolta.”

A folytatásért, a teljes írásért KATTINTS a nagyszerű Nyáry Krisztian jegyzetére.
KÖSZÖNJÜK!


Kövess minket