,

New Art Stúdió Kiállítás: Király Tamás és a legendás undergorund ruhaműhely története

A New Art Stúdiót sokan punknak gondolták, pedig new wave volt. Butiknak tartották, noha stúdió volt, művészetnek, pedig ruhabolt volt, üzletnek, miközben életforma volt.

Egy pezsgő, új kulturális színtér része 1981 és 88 között, ami most a fiatal generációnak lett újra érdekes – a New Art Stúdió közösségével és tevékenységével foglalkozó KIÁLLÍTÁS 2024 július 6-ig látogatható Budapesten, a K11 Laborban (Király utca 11., Budapest, Hungary, 1075).
Az 1980-as évek előtte soha nem látott kulturális pezsgést és művészeti változást hozott Magyarországon, először leginkább Budapesten. Alter zenék, féllegális művészeti műhelyek, klubok, egyre színesebb szubkultúrák, poszt-punk és new wave, határozott intellektuális karakterrel, ugyanakkor szubverzív erővel. A zene, a képzőművészet, az irodalom, a mozgókép, a divat termékeny összeütközései és egymásra ható figurái olyan köröket hoztak létre, amelyekben a jelenlét létmóddá vált, és mindez észrevétlenül egy teljesen új kulturális közeget alakított ki – a hivatalos rendszereken kívül. Mondhatjuk ugyan, hogy egy szűk buborékban zajló folyamat volt mindez, csak pár ezer emberre hatott, érintettje – kezdetben – pár száz, főszereplője pedig pár tucat volt, de hosszú távon mégis megtermékenyítette a hazai kultúrát.

A beszivárgó nyugati hatásokra fogékony, de karanténba zárt kreatív emberek teret és kiutat kerestek. A hiánygazdaság a vákuumot is megnövelte: kreálni, újrahasznosítani, létrehozni. Új attitűd, új megszólalásmód született, részben a hetvenes évek ellenkultúrájából, neoavantgárd művészetéből, részben a relatíve szabad egyetemi klubok és városszéli művházak közegéből, az URH, az Európa Kiadó és a Kontroll Csoport radikális szövegvilágából (no meg a Balaton melankóliájából), a magánlakásokban zajló, házibulinak látszó aktivitásokból. „Írok, festek, zenélek” – szól a K11-beli kiállítás egyik állítása, amely a korszakot jellemzi. A nyolcvanas évek tele van olyan zenekarokkal, amelyek tagjai sok mindenben benne vannak: a Bizottság, a 2.Műsor, a Balkán Tourist szinte összművészeti projektek és produkciók. Akárcsak a Déja Vu Revue című alkalmi műsorsorozat, vagy El Kazovszkij festőművész Dzsan-Panoptikumai.

A teljess CIKKET a Quibit oldalán tudjátok elolvasni ITT!

A képhez: Király Tamás (középen) és modelljei egy Váci utcai divatsétán, 1984-ben Forrás: Vécsy Attila


Kövess minket